bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online Pe HaiSaRadem.ro vei gasi bancuri, glume, imagini, video, fun, bancuri online, bancuri tari, imagini haioase, videoclipuri haioase, distractie online. Nu ne crede pe cuvant, intra pe HaiSaRadem.ro ca sa te convingi.
Ultimul Shout - not visible
Nu esti autorizat sa vezi Shouts.
 

Predestinarea

Pe acest forum se poate discuta orice subiect :)
Non romanian or spamm messages will be deleted.

Predestinarea

Postby adellina` » Thu Dec 01, 2005 6:21 pm

Ce parere avetzi despre asta?
Ma refer la:
1. predestinare privind mantuirea
2. predestinare in slujire
3. predestinare privind casatoria ( partenerul e un fel de "ce ii al tau,e pus deoparte", sau ai libertatea sa alegi pe cine vrei?)
:?:
User avatar
adellina`
 
Posts: 10
Joined: Thu Dec 01, 2005 4:19 pm
Location: Hunedoara

Postby calea » Fri Dec 02, 2005 8:30 am

Bine ai venit pe forum crestinii Adelina......... :D
Cat priveste predestinarea, ?n teologie există două curente mari: calvinismul şi armianismul, nici unul din ele nu cred ca reprezinta 100% adevarul Scripturii.
Calvinistii spun ca Dumnezeu a ales dinainte de intemierea lumii suflete in mod albitrar (adica nu pe baza precunostintei lor) pentru a primii viata vesnica, si acestia nu pot sa-si piarda mantuirea.
Armianistii sustin ca Dumnezeu a ales suflete dinainte de intemierea lumii dar a ales pe baza cunostintei lui Dumnezeu de mai inainte. Ei spun ca Dumnezeu a stiut mai dinainte faptele lor bune si asa i-a ales. Armianistii susţin ca o data mantuit tu poţi să-ţi pierzi mantuirea daca nu ramai in credinta.
Eu cred ca Biblia invata ca Dumnezeu (dupa cum se spune in Romani 8:29:"Căci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a şi Hotăr?t mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie cel ?nt?i-născut dintre mai mulţi fraţi.") i-a ales pe cei (persoanele) care i-a cunoscut mai dinainte , nu e vorba de cunoasterea faptelor mai dinainte cum spun armianisti, ci cunoasterea persoanelor. Nu e vorba de o alegere arbitratră, ci de o alegere pe baza cunoasterii lui Dumnezeu a inclinaţiilor persoanei. Dumnezeu ne-a cunoscut pe toţii oamenii inainte ca acestia să se nască deoarece cu toţii ?ntr-o anumită formă am fost ?n Isus ?nainte de ?ntemeierea lumii. Astfel Dumnezeu ne-a cunoscut, după cum o mamă ?şi cunoaşte copilul din p?ntece, vede dacă este neast?mpărat sau liniştit dacă ?i bate ?n burtă sau stă liniştit, etc.
?nsă planul şi alegerea lui Dumnezeu nu sunt batute ?n cuie......nu l-a ales Dumnezeu pe saul ca rege ?n israel şi apoi l-a lepădat? Nu l-a ales Isus pe iuda ca apostol şi dupa aceea l-a lepădat? etc.
Tot la fel predestinarea ?n slujire, tu poţi fii predestinat prin daruri native sa fii un bun ?nvăţător ?nsă dacă tu te opui ?nclinaţiei native.......poţi să ratezi chemarea lui Dumnezeu ?n slujire.
Evrei 5:12 ?n adevăr, voi care de mult trebuia să fiţi ?nvăţători, aveţi iarăşi trebuinţă de cineva să vă ?nveţe cele dint?i adevăruri ale cuvintelor lui Dumnezeu, şi aţi ajuns să aveţi nevoie de lapte, nu de hrană tare.
Predestinarea ?n căsătorie: Dumnezeu e cel care dă darul celibatului sau al căsătoriei, el cunoaşte mai bine persoana potrivită pentru tine, ?nsă tu poţi să faci o alegere proasta si neinspirata in casatorie ca mulţi creştinii care nu stau la sfat cu Dumnezeu ?n ce priveste alegerea partenerului.
?n concluzie:
Dumnezeu predestinează oameni la mantuire, la slujire şi la căsătorie, dar noi dacă nu alegem ?n acord cu voia lui Dumnezeu putem zădărnici planurile şi destinaţia noastră dată de Dumnezeu.
Luca 7:29,30: ?Şi tot norodul care l-a auzit, şi chiar vameşii au dat dreptate lui Dumnezeu, primind botezul lui Ioan;
dar Fariseii şi ?nvăţătorii Legii au zădărnicit planul lui Dumnezeu pentru ei, neprimind botezul lui.
.
Există deci o presestinare, un destin profetic, un plan, dar depinde şi de noi ca să se ?mplinească: noi putem să alegem corect şi astfel să se ?mplinească planul divin total, putem să alegem greşit şi să ?mplinim destinul nostru doar parţial, sau să alegem total greşit şi să ratăm complet destinul nostru profetic.........
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

Postby adellina` » Mon Dec 05, 2005 2:58 pm

da...m-ai dat pe spate , Calea...da` tot nu is asa de lamurita :?
Cum e cu versetu` ala "Toti sunt chemati,dar putini alesi?"
Iar tu ai spus ca Dumnezeu stie care persoana ti se potriveste mai bine...si dak nu stai la sfat cu God despre asta o dai in bara....dar atunci Pavel de ce spune "Oricine,dar sa fie in Domnul" :? Din cei care sunt in Domnul, nu ai voie sa iti alegi persoana ? am intalnit multe cazuri in care cei doi, crestini fiind, s-au dus la prooroc, prin care "le-a vorbit God" k nu este voia Lui sa se casatoreasca. Si ce s-a intamplat? S-au despartit&au suferit amandoi....oare chiar nu a fost voia lui God? Nu e in contrazicere cu Biblia? :roll:
Cat despre predestinarea in slujire...da,ai dreptate... m-am gandit mult zielele astea la "Pilda talantilor" , si vreau sa fiu un Talant in Negotz :)
User avatar
adellina`
 
Posts: 10
Joined: Thu Dec 01, 2005 4:19 pm
Location: Hunedoara

Postby calea » Tue Dec 06, 2005 10:24 am

Draga Adelina
Am o rugăminte la tine, c?nd dai texte citeză-le exact si spune-mi şi versetul unde apare..........eu nu ştiu nici un text: "Toti chemati putin alesi", stiu doar "Multi chemati putini alesi".............Iar despre casatorie ca Pavel spune: "sa se marite cu cine vrea numai in Domnul" se refera ca poate alege orice crestin(a) .....el aici vorbeste de libertatea de alegere limitată la crestini ....dar aceasta nu inseamna ca elimina calauzirea Domnului tu trebuie sa o cauti.............pentru ca noi ca imitatori ai lui isus nu vrem sa facem nimic de la noi insine (Ioan 5:19).
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

Postby adellina` » Tue Dec 06, 2005 11:36 am

ai dreptate....multi chemati....nu toti :roll: am gresit, k m-am grabit...scz
User avatar
adellina`
 
Posts: 10
Joined: Thu Dec 01, 2005 4:19 pm
Location: Hunedoara

Postby calea » Tue Dec 06, 2005 3:35 pm

Vreau să fac o precizare cu predestinare, putem să ne ?nchipuim vreun părinte care să predestineze copilul lui la ceva rău? cu siguranţă nu.
?nsă există părinţii care spun: "din asta nu o să iasă nimic bun" sau "copilul ăsta o să ajunga mare" ei spun asta pe baza ?nclinaţiei ce o văd ?n copil....
Tot aşa Dumnezeu vrea ca toţi oamenii să fie salvaţi (1Tim. 2:3-5), ?nsă El cunoaste dinainte de a se naşte ?nclinaţiile oamenilor, şi pe baza aceasta Dumnezeu i-a scris pe unii ?n cartea vieţii, dar ?i şi poate şterge (Ap. 17:8; Ps.69:28). dar nu ?nseamnă că omul nu poate schimba planul..........de la unii oameni Dumnezeu a aşteptat lucruri bune şi a ajuns rău (Regele Saul ales de Dumnezeu), şi pe alţii Dumnezeu i-a hotăr?t pt. distrugere ca şi cananiţii ?nsă o parte din ei (gabaoniţii) au scăpat făc?nd un legăm?nt cu Israel.
Astfel ?nţelegem ca şi ?n pilda fiului de ?mpărat că unii sunt chemaţi şi aleşi dar ei singuri se retrag, şi alţii nealeşi dinainte sunt introduşi ?n camera de nunta. (Matei 22).
Tot aşa Dumnezeu
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

predestinare

Postby daniellhar » Mon Dec 19, 2005 1:22 pm

Buna,e destul de greu sa dezbati un astfel de subiect avand in vedere ca este un subiect ptr cei care studiaza biblia cu multa ravna si nu ptr noi cei tineri care inca avem nevoi nevoie de lapte,dar parca atunci cand stii ca un lucru este neclar,prinzi mai usor ravna ca sa studiezi si sa descoperi adevaruri care nu ies usor la iveala sau poate chiar nicioadata.
In legatura cu predestinarea am avut prilejul sa discut cu un profesor universitar din Anglia care si-a spus parerea lui si colegii au incercat sa-l goleasca de toate informatiile pe care le detinea,dar asta a fost cu cativa ani in urma si am vrut sa adaug doar doua versete ptr a vedea mai clar ca este un plan a lui D-zeu,si copii Lui implinesc zi de zi voia lui
Geneza 25 :23 ??Si Domnul i-a zis : Doua neamuri sunt in pantecele tau,Si doua noroade se vor desparti la iesirea din pantece tau .Unul din noroadele acestea va fi mai tare decat celalalt.Si cel mai mare va slujii celui mai mic.??
Stau si ma gandesc acum :oare soarta lui Esau era pecetluita inca innainte ca acesta sa se fi nascut ?Oare D-zeu nu i-a lasat nici o sansa,prin faptul ca a profetit acest lucru ;cred ca totusi amandoi au implinit planul lui D-zeu avand in vedere ca mai tarziu Esau isi vinde dreptul de intai nascut
Evrei 11-20 ??Prin credinta a dat Isaac lui Iacov si Esau o binecuvantare care avea in vedere lucrurile viitoare ??
Un alt versete pe care as vrea sa-l discutati este tot in geneza cap48 vers13-19,dar ce-a ce ar trebuie sa vedem este in vers13-14?? Apoi Iosif i-a luat pe amandoi pe Efraim cu mana dreapta la stanga lui Israel,si pe Manase cu mana stanga la dreapta lui Israel,si i-a adus aproape de el .Israel si-a intins mana dreapta si a pus-o pe capul lui Efraim,care era cel mai tanar,iar mana stanga a pus-o pe capul lui Manase ;inadins si-a incrucisat mainile astfel,ca Manase era cel dintai nascut
Este ceva ce se repeta,cel mai mic va fi cel mai mare,oare nu aceste este planul lui D-zeu ?
Am auzit de multe ori istorisiri de genul :nu ma duc la apa,nu stiu sa innot si mie frica sa nu ma innec,iar altul vine cu o replica bine cunoscuta :daca trebuie sa mori innecat te vei inneca si cu o lingura de supa,este un pic amuzant dar oare cat ADEVAR contine ?
THE EART IS NOT BELONG TO US,WE BELONG TO EARTH
daniellhar
 
Posts: 2
Joined: Tue Dec 13, 2005 11:47 am
Location: bxl

Postby calea » Mon Dec 19, 2005 8:07 pm

Bine ai venit pe forum daniellhar
Ma bucur ca c?t mai mulţi ?i interesează predestinarea.......prin asta arătăm că nu suntem pasivi faţă de Cuv?ntul lui Dumnezeu..........
C?t priveşte ce ai spus tu: da eu cred că Dumnezeu are planuri dinainte stabilite şi va face tot ce poate ?n a călăuzi oamenii ca să ?mplinească acele planuri.
Iacov şi Esau sunt un caz.
?nsă eu sublineam că există totuşi la om o anumită libertate, libertate de voinţă care face ca planurile lui Dumnezeu uneori să se schimba sau să se modifice. De pildă cazul Ninive.........hotăr?rea lui Dumnezeu era să dăr?me cetatea Ninive din cauza pocăinţei locuitorilor (Iona).......distrugerea nu a mai avut loc..........sau Dumnezeu la r?nduit pe Fineas să fie preot perpetu......?nsă datorită pactului acest lucru nu a mai avut loc (Numeri 19:11-13 comp. cu 1Samuel 2:30-35)
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad


Return to Discuţii Libere [romanian only]

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron
 

Powered by PHPBB3 & MKPortal Integration
MKPortal ©2003-2006 mkportal.it

ERROR: Database error.
Cannot execute the query: SELECT theme_name, theme_path, theme_storedb FROM phpbb3_styles_theme where theme_id = '1'
MySql Error returned:
MySql Error code: 0