BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink
Ultimul Shout - not visible
Nu esti autorizat sa vezi Shouts.
 

trivia - capcana

About Trivia.

trivia - capcana

Postby calea » Wed Nov 16, 2005 6:05 pm

V-ati gandit daca nu sar putea ca jocul de trivia sa fie o capcana pt. crestini, in sensul ca naste dispute intre ei, cat si poate fura timpul pre?ios pe care l-am putea avea cu Dumnezeu ?n rug?ciune ?i studiind Biblia?
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

Postby Admin » Thu Nov 17, 2005 5:07 am

Eu personal am aflat r?spunsul la foarte multe ?ntreb?ri biblice de c?nd m? ocup cu trivia pe care nu le-a?i fi ?nv??at sigur studiind biblia mai ales pentruc? studiam biblia doar pe probleme doctrinale sau interpret?ri. De aceia consider c? trivia cre?tin? este un joc super mai ales pentru tinerii care sunt ?nc? la ?coal? dar ?i pentru ceilal?i.
User avatar
Admin
Site Admin
 
Posts: 7
Joined: Tue Nov 15, 2005 1:49 pm
Location: Arad

Postby sami2 » Thu Nov 17, 2005 11:27 am

Nu stiu cat ai jucat tu trivia,dar de cati ani am eu netul si ma ocup cu mIRC-ul nu am vazut sa se nasca dispute intre participantii la jocul trivia.Si in legatura cu timpul pierdut...din moment ce joci trivia,sa sti ca si mie mi s-a intamplat,automat inveti ceva nou din Biblie ceea ce poate nu stiai!
Daca ni se va cere de mai multe persoane sa inchidem trivia o vom face,dar de cat timp este chanu' nu am avut reclamatii dinacestea si chiar imi pare bine ca ai pus problema asta si sper ca cat de cat te-am facut sa intelegi rolul triviei de pe chan.Iti multumim pentru mesaj si daca ai si alte nelamuriri sau orice altceva in legatura cu chanu #Crestinii te rog sa ne scrii.Dumnezeu sa te binecuvinteze!
User avatar
sami2
 
Posts: 1
Joined: Thu Nov 17, 2005 11:15 am
Location: Arad

Postby calea » Thu Nov 17, 2005 12:25 pm

S? nu uit?m ca cele mai bune relatii sunt cele live..........pe care le putem neglija din cauza relatiilor prin internet.............care trebuie sa aiba si ele locul lor ?n sensul ca po?i discuta cu fra?i de peste m?ri ?i ??ri.
Nu vreau s? minimalizez utilitatea internetului, ?i ?n spe?? a canalelor de mirk, ?ns? trebuie s? avem grij? c?ci trivia nu poate ?nlocui timpul personal cu Dumnezeu, ?i nici timpul devo?ional al citirii ?i medit?rii asupra Scripturii.
C?t prive?te creerea de dispute m? refeream la spiritul de concuren?? de a fi ?n top 10 ?i la faptul c? uneori participan?i la Trivia se m?nie din cauza c? au lag, sau ca au gre?it o liter?............acestea nu sunt tragedii............?ns? to?i participan?i trebuie con?tientiza?i s? p?streze echilibru ?i s? ?n?eleg? c? este doar un joc.
Poate chiar aceste post?ri pe Forum au acet rol de con?tientizare............
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

Postby hopshio » Thu Nov 17, 2005 5:54 pm

Mie mi se pare foarte faina trivia...nu sunt de acord cu calea...eu am invatat foarte multe lucruri pe care nu le stiam..si acuma shtiu mau multe..Tineti-o tot asa
:D
User avatar
hopshio
 
Posts: 2
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:39 pm
Location: Oradea

Postby hopshio » Thu Nov 17, 2005 5:58 pm

Pai trivia nu inlocuieste timpul petrecut cu Dumnezeu...dar poate ca o persoana foloste internetul pt alceva..nu scopuri bune..si de cand a aflat de trivia poate joaca ca ii place competitia si atuncea la ajutat sa scape de viciul acela ..... dar nu inlocuieste timpul cu Dumnezeu
User avatar
hopshio
 
Posts: 2
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:39 pm
Location: Oradea

Postby calea » Fri Nov 18, 2005 12:39 pm

Problema e ca Trivia poate fura din timpul pe care trebuie s?-l petrecem cu Dumnezeu...........
O alta problema, sa nu uitam ca acumularea de cunostinte nu e totul in progresul spiritual, una este sa cunosti multe despre Dumnezeu si Biblie, si alta sa ?L cunostie pe EL (persoana Lui).
Una este sa cunosti Biblia si alta e sa te umpli de cunostinta deplina a voii LUI cum spune Pavel in Coloseni 1:9
Nu am spus ca trivia este rea sau pacatoasa in sine, dar ca orice alt lucru, daca nu pastram echilibru poate duce la o viata superficiala spiritual......
De aceea e bine sa atrag atentia asupra pericolelor............
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

trivia

Postby alyssa_16 » Fri Nov 18, 2005 9:31 pm

Parerea mea...poate sa aiba o parte negativa, ca sa zic asa, in momentul in care de dragul jocului stai toata ziua pe mirc si uiti sa iti mai bagi nasul direct in Biblie...dar de pe alta parte cei care oricum stau toata ziua pe net, decat sa joace alte chestii, care de care mai ... mai bine joaca o trivia crestina din care mai au si ce invata...acum totul depinde de niste limite... dar daca stii sa menti un echilibru, atunci eu zic ca trivia crestina merita toata aprecierea.... personal am invatat multe lucruri pe care nu le stiam, si nici aspectul asta nu e de neglijat... vezi intrebari, vezi raspunsuri, si esti motivat sa citesti mai multe despre subiectul respectiv...si asa incet incet, ajungi sa cunosti Cuvantul si sa-l iubesti...pe canal ori de cate ori am intrat, am vazut doar tineri care se felicita si se incurajeaza reciproc... la un joc se leaga altfel relatii decat in alte ocazii, in care poate ca nici nu ai avea interesul sa discuti cu persoana respectiva.... asa ca... :)
fiti binecuvantati
User avatar
alyssa_16
 
Posts: 1
Joined: Fri Nov 18, 2005 9:10 pm


Return to Trivia / Discutii despre jocul trivia

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron
 

Powered by PHPBB3 & MKPortal Integration
MKPortal ©2003-2006 mkportal.it

ERROR: Database error.
Cannot execute the query: SELECT theme_name, theme_path, theme_storedb FROM phpbb3_styles_theme where theme_id = '1'
MySql Error returned:
MySql Error code: 0