BluePink BluePink
XHost
Gazduire site-uri web nelimitata ca spatiu si trafic lunar la doar 15 eur / an. Inregistrare domenii .ro .com .net .org .info .biz .com.ro .org.ro la preturi preferentiale. Pentru oferta detaliata accesati site-ul BluePink
Ultimul Shout - not visible
Nu esti autorizat sa vezi Shouts.
 

craciun

Pe acest forum se poate discuta orice subiect :)
Non romanian or spamm messages will be deleted.

craciun

Postby calea » Tue Dec 06, 2005 10:34 pm

Ştiaţi că Isus nu s-a născut ?n 25 decembrie şi că multe obiceiuri vin din păg?nism ca cele cu bradu?
Voi ce părere aveţi de Crăciun, ar mai trebui studiată problema?... :?:
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

craciun

Postby lutherII » Wed Dec 07, 2005 12:58 am

pace voua!
in mod clar craciunul este doar un simbol, datele nu pot fi exacte, dar nu aici este problema, daca deschizi televizorul daca mergi intr`un magazin peste tot, reclame ... peste tot mos craciuni cadouri ... si toata gama ... Hristos ? niciunde, cel mai trist e ca vad crestini care alearga incoace si incolo inainte de craciun dupa un amarat de cadou ... dupa un brad ... dupa cozonaci ... si se straduiesc tot anul ... sa stranga cate ceva pentru craciun si vine craciunul si cad jos de oboseala ... si bradul si cozonacii si cadourile nu au nici un rost si nici un farmec, a doua zi toate trec, unde e Hristos intr`un astfel de craciun ? nu ma judecati, n`am spus ca bradul sau cadourile sau coznacii sunt un lucru rau, doar ca devin prioritate si atunci apare problema, atunci cand Hristos dispare din ecuatie ... apare problema! so cum ar fi un craciun fara brad, fara cadouri si fara cozonaci ? "imposibil!" ... dar cate craciunuri fara Hristos ati petrecut ? ... meditati! si Domnul sa va lumineze!
Zice Domnul: "Cand se apropie de Mine poporul acesta, Ma cinstestec cu gura si cu buzele, dar inima lui este departe de Mine, si frica pe care o are de Mine nu este decat o invatatura de datina omeneasca" Isaia 29:13
User avatar
lutherII
 
Posts: 2
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:48 am
Location: ... pana la marginile pamantului

Postby calea » Wed Dec 07, 2005 9:27 am

Aşa este...........problema este şi mai ad?ncă:
eu mă ?ntreb ca creştin sincer: Cum pot sărbătorii ziua naşterii cuiva, dacă nu cunosc data c?nd s-a născut? Ba mai mult cum pot sărbătorii naşterea prietenului meu ?n ziua c?nd s-a născut duşmanul lui? (Căci ?n 25 decembrie se serba naşterea zeului soare Mitra, un zeu fals cu un fundament demonic ? 1Corinteni 10:20). Oare aşa am să-l onorez pe Domnul Isus, ţin?ndu-i ziua ?n altă zi dec?t ?n cea care s-a născut şi la o dată c?nd se onora zeul Mitra? Oare dacă mă abţin ?n a celebra crăciunul nu-l voi imita mai bine pe ?nvăţătorul Isus, care nu şi-a celebrat propria zi de naştere şi nu a spus nimic ?n acest sens? Tot la fel nici prietenii Lui cei mai apropiaţi (apostolii)? Alte ?ntrebări care ?mi vin ?n minte: Cum pot sărbătorii ziua naşterii Domnului Meu folosindu-mă de obiceiuri preluate din ?nchinarea falsă? Şi de asemenea mă g?ndesc: are rost să-I minţim pe copii cu un moş Crăciun care există la Polul Nord, care se coboară prin horn şi ne aduce cadouri ?ntr-o sanie zburătoare trasă de reni? Are rost să inoculez ?n mintea copiilor tradiţii şi basme băbeşti, sau mai degrabă să-I ?nvăţ adevărul Sfintelor Scripturi (2Timotei 3:14-17)? De asemenea nu are rost să irosesc banii pe un brad şi pe alte accesorii pentru că banii aceea ?i pot folosi ?ntr-un mod care să-l onoreze cu adevărat pe Domnul. ?n mod similar, nu pot merge cu colindul şi să spun că de fapt vestesc ?evanghelia fără plată?, c?nd colindul sună aşa: ?ne daţi ori nu ne daţi?. Nu pot colinda c?ntece inexacte Biblic, sau să mă asemăn cu lumea.
Deci problema e mai profundă................ :shock:
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad

Postby calea » Wed Dec 07, 2005 4:24 pm

Am scris un doc despre crăciun:
http://www.calea.3x.ro/brosuri/craciun.htm
Işfa Alin
User avatar
calea
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2005 4:48 pm
Location: Arad, Arad


Return to Discuţii Libere [romanian only]

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

 

Powered by PHPBB3 & MKPortal Integration
MKPortal ©2003-2006 mkportal.it

ERROR: Database error.
Cannot execute the query: SELECT theme_name, theme_path, theme_storedb FROM phpbb3_styles_theme where theme_id = '1'
MySql Error returned:
MySql Error code: 0